Haber

Avrupa ve NATO ülkelerinin envanterindeki Leopard 2 tank sayısı

Batılı ülkeler birbiri ardına Ukrayna’ya tank desteklerini açıklamaya başladı.

M1 Abrams tanklarını göndermeyi planlayan ABD’nin yanı sıra bir süredir baskı altında olan Almanya da ilk etapta Kiev’e 14 adet Leopard 2 tankı gönderme kararı aldı.

Ülkeye göre Leopard 2 dağılımı

Sevkiyat kararının ardından Leopard 2 tankının özellikleri, söz konusu tankın Avrupa ve NATO ülkelerinin envanterindeki sayısı ve Ukrayna’nın ısrarlı sevkiyat talepleri yeniden gündeme geldi.

Guardian’ın haberine göre Almanya’da toplam 521 adet Leopard 2 tankı bulunuyor. Bunlardan 200 adedinin hazır tutulduğu, 321 adedinin kullanımda olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin sayısı 316

Türkiye’nin envanterinde operasyonda 316 tank olduğu paylaşıldı. Bu sayı Yunanistan için 353, İspanya için 327 olarak kaydedildi.

Dizel motora sahip 55 tonluk Leopard 2 tankının harekat menzilinin 450 ile 547 kilometre arasında değiştiği kaydedildi. Maksimum hızının saatte yaklaşık 68 kilometre olduğu bildirildi.

Leopard 2 tankının özellikleri

Kompozit zırhlı 9.67 metre uzunluğundaki söz konusu tank; Komutan, topçu, yükleyici ve sürücü dahil olmak üzere dört kişilik bir mürettebat barındırabilir.

Ana silahı 120 mm yivsiz top olan araçta ayrıca iki adet hafif makineli tüfek bulunuyor.

Gözden kaçırma Vladimir Zelensky: Bize tank verin Haberin Detayları

Ukrayna’nın tank isteme nedenleri

Kiev yönetimi, Rusya’nın saldırılarına karşı daha fazla ağır silaha ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ülkenin Devlet Lideri Vladimir Zelensky, sevkiyatın aciliyetine ilişkin taleplerini sık sık dile getiriyor.

Ukrayna, birden fazla Sovyet ve Sovyet sonrası dönemden sınırlı sayıda tanka sahiptir. Kiev ve müttefikleri, Rusya yenilirse savaşın sona erebileceğini düşünüyor.

Kiev: 300 tanka ihtiyacımız var

Bu bağlamda Ukrayna 300 tanka ihtiyacı olduğunu iddia ederken, Batılı analistler 100 tankın savaşın istikrarını değiştirmeye yeteceğini söylüyor.

haber-gemerek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu