Haber

Ehud Barak: Avrupa’da Desteği Kaybediyoruz

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Gazze’deki sivil ölümleri nedeniyle özellikle Batılı ülkelerde desteklerinin azaldığı uyarısında bulunarak, “Avrupa’da kamuoyunu kaybediyoruz ve 1-2 hafta içinde Avrupa’da hükümetleri kaybetmeye başlayacağız. hafta sonra bizimle Amerikalılar arasındaki çatışma su yüzüne çıktı.” çıkacak.” dedi.

Barak, Politico’ya İsrail-Filistin meselesiyle ilgili röportaj verdi.

Ehud Barak, son günlerde ABD’li yetkililerin söylemlerinin değiştiğini ve çatışmalara insani duraklama çağrılarının arttığını belirtti.

Eski Başbakan, “Önümüzdeki 2 veya 3 hafta içinde, muhtemelen daha erken bir zamanda Amerika’nın taleplerini kabul etmek zorunda kalacağız” dedi. dedi.

ABD’nin İsrail için önemine dikkat çekti

ABD’nin İsrail’in güvenliğinde önemli bir role sahip olduğuna işaret eden Barak, “Görüyorsunuz ki pencere kapanıyor. Saldırı konusunda Amerikalılarla çatışmaya doğru gittiğimiz açık. ABD İsrail’e ne yapacağını dikte edemez.” Ama onları da görmezden gelemeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in “Gazze’deki sivil ölümleri ve bölgede çok daha büyük ve yıkıcı bir savaşa yol açacağı endişesi nedeniyle” Avrupa’da kamuoyunu kaybetme sürecine girdiğine işaret eden Barak, “Kamuoyunu kaybediyoruz” dedi. Avrupa’da ve 1-2 hafta içinde Avrupa’da “2017’de hükümetleri kaybetmeye başlayacağız. Bir hafta sonra da bizimle Amerikalılar arasındaki çatışma su yüzüne çıkacak.” dedi.

Filistin’e destek imkanı

Filistin’e gelecekte küresel destek gelebileceğinin altını çizen Barak, “Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler’in desteğiyle, Arap olmayan ülkelerden bazı sembolik birliklerin de yer alacağı çok uluslu bir Arap gücü toplamak imkansız değil. Güvenlik Konseyi, bu güçlerin Filistin yönetimine (Gazze’de) destek verebileceğini belirterek, “Yönetimi düzgün bir şekilde devralmasına yardımcı olmak için 3 ila 6 ay kadar orada kalabilir.” dedi.

Mısır ve Ürdün’ün “terörle mücadelede” İsrail ile iş birliğini derinleştirdiğini belirten Barak, ülkesinin Bahreyn ve BAE ile “normalleşme” anlaşmaları imzaladığını ve bunun Arap ülkeleri için önemli olduğunu vurguladı.

Arap liderlerin halklarına “ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını ve tüm tarafların çatışmaları yatıştırmak için samimi çaba sarf ettiğini” anlatabilmesi gerektiğini kaydeden Barak, İsrail’in de bu konuda gerekli yetkiye sahip olduğunu açıklayabilmesi gerektiğini ifade etti. Son yıllarda izlediği politikaları değiştirebilecek bir zihniyet.

Ancak Barak, bu gelişmelerin “İsrail’in iki devletli çözümü müzakere etmek için acele etmesi gerektiği veya acele edebileceği” anlamına gelmediğini savundu.

saraykoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu