Ekonomi

TSPB 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 3 Mayıs 2023 tarihinde Elektronik Genel Konsey Sistemi üzerinden gerçekleştirilmiştir.

TSPB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, sermaye piyasalarının son yıllarda hem arz hem de talep tarafında değerli aşamalar kaydederek hedefleri doğrultusunda geliştiğini söyledi.

Geçen yıl sonunda 3,8 milyon olan hisse senedi piyasası yatırımcı sayısının 4 aylık dönemde 1 milyona yakın arttığını belirten Gönül, “2012 yılı itibarıyla yaklaşık 4,8 milyona ulaşan hisse senedi yatırımcılarının portföy değeri, Nisan ayı 5,6 trilyon lirayı aştı.”

Halka arza ilginin devam ettiğini vurgulayan Gönül, “2022’de halka açılan 40 şirketin piyasadan sağladığı fon büyüklüğü 19.3 milyar TL seviyesindeydi. 2023 yılında halka arza olan ilginin devam ettiğini görüyoruz. Nisan sonu itibarıyla 12 şirketin halka arzı gerçekleşirken, şirketler 13,8 milyar lira kaynak sağladı. Her iki şirketin de halka arz süreci devam ediyor.” açıklama yaptı

Gönül, son dönemde sermaye piyasasının şeffaf, sağlam, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişi ve gelişimi konusunda değerli kararlar aldıklarını ve almaya devam edeceklerini belirtti.

Toplam portföy büyüklüğü yaklaşık 1 trilyon 750 milyar liraya ulaştı

Sermaye piyasamızın derinliğini artırmak adına yatırım fonlarının büyümesine büyük önem verdiklerini vurgulayan Gönül, bu kapsamda portföy yönetim şirketlerinin organizasyon yapılarını ve sermayelerini güçlendirmek için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını hatırlattı.

Gönül, yatırım fonlarına ilişkin şunları söyledi:

“Nisan ayı prestijiyle; Menkul kıymet yatırım fonu sayısı 1.291’e, portföy değeri 847,4 milyar liraya, emeklilik yatırım fonu sayısı 375’e, portföy değeri 465,5 milyar liraya, portföy yönetim şirketi sayısı 59’a, bunların yönettiği toplam portföy büyüklüğüne ulaştı. şirketler yaklaşık 1 trilyon 750 milyar liraya ulaştı. . Girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarının sayısında da önemli bir artış yaşandı.

Girişim sermayesi yatırım fonlarının sayısı 238’e, gayrimenkul yatırım fonlarının sayısı ise 133’e yükseldi. Bölümün sürdürülebilir yeşil finansmana gösterdiği ilgi, önümüzdeki dönem için umut veriyor. Nisan ayı prestiji ile söz konusu temalarda yatırım yapan 43 adet yatırım fonu, emeklilik yatırım fonu ve girişim sermayesi yatırım fonu bulunmaktadır. Bu fonların toplam maliyeti yaklaşık 13,6 milyar liradır.”

Sermaye piyasalarına ilgi artıyor

Sermaye piyasalarına artan ilgiden memnun olduklarını belirten Gönül, “Sermaye piyasalarımıza olan ilginin artması bizleri sevindirirken sorumluluklarımızı da artırıyor. Bunun sürdürülebilirliği, finansal okuryazarlığı yüksek, bilinçli yatırımcıların sayısının artırılmasına bağlıdır. Yatırımcıların ilgisinin devam etmesini sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekiyor. Bu kapsamda okul çağındaki çocuklardan gençlere, hane halkından sektör profesyonellerine kadar tüm kesimleri kapsayacak finansal okuryazarlık portalı projemiz devam ediyor.

Sermaye Piyasası; Finansal istikrar, yatırımcı güveni, sermaye birikimi ve sermayenin şirketlere aktif dağılımında kritik rol oynar. Bu bağlamda tüm paydaşların bu bilinç ve sorumlulukla misyonlarını yerine getirmeleri esastır.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Paydaşlarımızla ortak amacımız, sermaye piyasasının potansiyeline ulaşmasını ve istikrarını sağlamaktır.”

TSPB 23. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında konuşan Ergün, son yıllarda sermaye piyasasının hedeflerine ulaşma yolunda önemli mesafeler kat edildiğini ve sermaye piyasasının hızlı bir büyüme ivmesi yakaladığını belirtti. Ergün, “Halka arz, yatırımcı sayısı ve işlem hacimlerinde önemli artışlar sağladık” dedi.

kuruluşunun 150. yıl dönümü

Borsa İstanbul Kümelenmesi olarak emir iletimi ve eşleştirmeden takas ve saklama ve kaydileştirme süreçlerine kadar sermaye piyasasına hizmet verdiklerini vurgulayan Ergun, “Uçtan uca ve kesintisiz bir altyapı sunuyoruz. Piyasalarımızın sunduğu fırsatlardan şirketlerimizin ve yatırımcılarımızın daha fazla yararlanması için sürekli çalışıyoruz. Hizmetlerimizi daha iyi sunabilmek için sürekli yeni çalışmalar geliştiriyor ve iyileştirmeler yapıyoruz.

Neyse ki bu yolda yalnız değiliz. Biz büyük bir ailenin parçasıyız. Siz değerli paydaşlarımızla hem mevcut pazarları güzelleştirirken hem de yeni ürün ve hizmetler geliştirirken fikir alışverişinde bulunuyoruz. Birlikte çalışıyoruz. 2023 yılının Borsamızın kuruluşunun 150. yılı olması nedeniyle TSPB üyesi tüm aracı kurum, yatırım iştiraki, portföy yönetim şirketi ve banka çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Yatırımcı sayısı 4 milyon 769 bini aştı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İbrahim Öztop ise yeni rekorların kırıldığı, yüksek performans ve başarıların yaşandığı 2022 yılının ardından bu yılın ilk dört ayında sermaye piyasalarına ilginin artarak devam ettiğini belirtti. deneyimliydiler.

Nisan sonunun getirdiği prestijle birlikte hisse senedi bakiyesi olan yatırımcı sayısının 4 milyon 769 bini aştığını ve yeni bir rekor kırdığını kaydeden Öztop, şu bilgileri paylaştı:

“Yerli yatırımcıların ilgisinin katlanarak artmasını ve son yıllarda borsamıza ilgi gösteren yatırımcıların çoğunluğunu gençlerin oluşturmasını sektörümüz ve ülkemizin geleceği için değerli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu bilgilere göre yılın ilk dört ayında borsaya yaklaşık 1 milyon yerli bireysel yatırımcı katıldı ve bu yatırımcıların yüzde 42’sini 34 yaş altı gençler oluşturdu. 2021 yılsonu itibarıyla baktığımızda yerli bireysel yatırımcı sayısındaki 2,4 milyon artışın 1,1 milyonunu 35 yaş altı vatandaşlarımız oluşturuyor.”

Hisse senetlerinin yanı sıra portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen fonlara da yerli yatırımcıların ilgisinin artarak devam ettiğini belirten Öztop, “Ülkemizin sürdürülebilir büyümesinde sermaye piyasalarının oynadığı rolü daha da güçlendirmek adına; yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcıları da ülkemiz sermaye piyasalarına çekmeye odaklanmalıyız.

TSPB’den finansal okuryazarlığa yönelik yoğun eğitim ve faaliyetler

TSPB Yürütme Konseyi Lideri Öztop, uzun yıllardır TSPB olarak; Yatırım bilincini geliştirmek için eğitim, bağlantı ve faaliyetlerin kesintisiz olarak devam ettiğini belirtti. Yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla TSPB üyelerinin katkılarıyla 2023 yılında “TSPB’de Yatırımcı Buluşmaları”na başladıklarını ve bu toplantılara ilginin yüksek olduğunu kaydetti.

Öztop, “TSPB’de 6. Yatırımcı Buluşmalarımızı 25 Nisan’da gerçekleştirdik ve etkinliğimize bugüne kadar gelen yoğun talep nedeniyle etkinliğimizi TSPB YouTube kanalımızdan canlı yayınlamaya başladık. Mayıs ayında düzenleyeceğimiz iki yeni etkinlik ile yatırımcı toplantılarımıza yıl sonuna kadar ücretsiz olarak devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu