Ekonomi

Türkiye’nin her türlü kendini savunma hakkı var

Beyaz Saray: Terör tehdidine karşı Türkiye’nin her türlü kendini savunma hakkı var

Kirby, Zoom üzerinden yaptığı brifingde Beyaz Saray muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin Suriye hududundaki gelişmeleri kıymetlendiren Kirby, “Türkiye, özellikle güneyinde meşru terör tehdidi nedeniyle muzdarip olmayı sürdürüyor. Tabii ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var.” sözünü kullandı.

Kirby, bölgedeki gelişmelerde kendilerini endişelendiren noktanın ise “SDG” ismini verdikleri YPG/PKK’nın “DEAŞ ile mücadelesi” olduğunu belirterek, “Bölgedeki bir operasyon, ortağımız SDG’nin DEAŞ ile çaba kabiliyetlerini kısıtlayabilir. SDG ile bunun için iştirak yapıyoruz ve DEAŞ üzerinde baskıyı devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Pentagon: Suriye’deki gelişmeleri izliyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, Suriye’deki gelişmeleri izlediklerini belirterek, tansiyonun düşürülmesi davetinde bulundu.

Singh, günlük basın toplantısında, Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütüne yönelik Pençe-Kılıç Harekatı ve PKK/YPG’nin hücumlarına ait sorulara cevap verdi.

“Sahada olanları izlemeye devam ediyoruz. Bakanlık olarak her boyutu ile tüm tarafların gerilimi düşürmesi çağrısında bulunuyoruz.” sözlerini kullanan Singh, bölgedeki tüm tarafların her türlü saldırısının DEAŞ ile çabayı etkilediğini sav etti. Singh, ABD’nin bölgedeki konuşlanmasını değiştirmediğini kaydetti.

“Tüm taraflardan kastının kimler olduğuna” ait bir soruyu yanıtlamaktan kaçınan Singh, “Açık kaynaklardan gördünüz, Türkiye geçtiğimiz hafta bir saldırıya uğradı, ardından Irak ve Suriye’de hava saldırıları olduğunu gördük. Taraflara tüm çatışmaları durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. Biliyorsunuz ABD ordusunun oradaki amacı DEAŞ’ın kalıcı olarak yenilmesidir. Bu saldırıları bu amaçtan alıkoyuyor ve DEAŞ’ın yenilmesi konusunda uluslararası koalisyon kazanımlarını riske atıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu