Haber

Polonya-Litvanya Anayasası’nın kabulünün yıldönümü Ankara’da kutlandı

MELİS YILDIRIM

Polonya- LitvanyaBugün 3 Mayıs 1791 tarihli Anayasa’nın Polonya’nın ortasında kabul edilmesinin yıl dönümü ve LitvanyaTürkiye’nin Ankara Büyükelçilikleri’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Polonya- LitvanyaBirlik Devlet Kanununun kabulünün yıldönümü kapsamında, Polonya ve Litvanya Bugün Türkiye’nin Ankara Büyükelçilikleri ev sahipliğinde bir resepsiyon düzenlendi. Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği’ndeki resepsiyona yabancı misyon temsilcilerinin yanı sıra; Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Lideri Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Polonya Büyükelçisi Maciej Lang, Litvanya Büyükelçisi Ricardas Degutis ve Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar.

Ev sahibi Büyükelçilerin açılış konuşmalarını Ukrayna Büyükelçisi Vasyl ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay’ın konuşmaları izledi.

Polonya Büyükelçisi Maciej Lang, bu yıl 3 Mayıs Anayasası’nın yıldönümü ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını da kutladıklarını belirterek, Türkçe “İyi yıllar Türkiye” dedi.

Büyük Meclis (Sejm) olarak bilinen Dört Yıllık Meclis tarafından 3 Mayıs 1791’de kabul edilen Polonya-Litvanya Topluluğu Devlet Kanunu, Avrupa’da ilk, dünyada kabul edilen ikinci anayasadır.

Kaynak: ANKA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu